Săptămâna legumelor şi fructelor donate la Școala Gimnazială „Traian”

În cadrul activităţilor de Strategie Națională și Acțiune Comunitară, la Şcoala Gimnazială „Traian“, din Târnăveni, județul Mureş, s-a desfășurat în săptămâna 12-17 noiembrie 2021, campania de sprijinire a copiilor/tinerilor din învăţământul de masă, denumită ,,Săptămâna legumelor şi fructelor donate“.
În cadrul acesteia, conducerea școlii, alături de d-na profesor învățământ primar Deteşan Mirela, coordonator local SNAC și  de voluntari, învăţătorii şi profesorii școlii, s-au mobilizat foarte repede şi eficient. Aceștia  au popularizat acțiunea campaniei, aceea  de donare de fructe și legume, celor aflati în nevoie,  în rândul elevilor şi părinţilor.
Astfel, miercuri, 16. 11.2021 s-au strâns, la nivelul școlii, cantități însemnate  de legume și fructe, care au fost donate copiilor aflați în plasament la Casa de tip familial, din Târnăveni, str. Lebedei, nr. 6, jud. Mureş.

             Elevii au participat cu mult interes și entuziasm, fiind mulțumiți că au putut oferi și ei, din puținul lor, câte ceva, acestor copii care aveau atât de multă nevoie de ajutor.

            Prin acest demers, voluntarii şcolii intenţionează să dezvolte şi să întărească abilităţile copiilor/tinerilor de a trăi, împreună cu ceilalţi, într-o societate solidară, în care contează valenţele umanitare, implicarea şi angajamentul.

Mulțumim tuturor cadrelor didactice, părinților şi elevilor care s-au implicat în acest proiect caritabil şi au  adus un strop de fericire şi bucurie celor aflați în nevoi!

                                           Conducerea Școlii Gimnaziale „TRAIAN”  Târnăveni

                                                                            Director, prof. Bichiș Ioana

Imagini puteți vedea pe următorul link.

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.