Activități de educație ecologică la Școala Gimnazială „Traian”

„Școala noastră, o oază de verdeață” e de acum și școala în ECOOLori. Și suntem tare mândri!
Ne-am unit forțele și am format o echipă – GENERAȚIA RESPONSABILĂ – descoperind împreună lucruri utile despre reciclare: Am învățat, jucându-ne!, căci ,,Munca școlară trebuie să fie mai mult decât joc și mai puțin decât muncă. Este o punte dintre joc și muncă.” (Jean Chateau)
Reciclarea trebuie să fie privită ca o responsabilitate colectivă a fiecăruia dintre noi, pentru a ne asigura un viitor durabil.
Prin activitățile derulate în cadrul acestui proiect, am urmărit conştientizarea comunității școlare cu privire la importanța protejării mediului înconjurător, dezvoltarea unei atitudini responsabile față de colectarea selectivă a deșeurilor, promovarea și implementarea unui sistem de colectare selectivă a deşeurilor şi managementul acestora, transformarea școlii într-o instituție de învățământ plină de culoare, mai curată, o școală COOL în percepția elevilor.
Am încercat, dar am și reușit să arătăm mai multă IUBIRE față de PLANETĂ!
Promitem că nu ne vom opri aici! Povestea noastră merge mai departe!
Imagini puteți urmări accesând următorul link.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.