Școala noastră în ECOOLori

În perioada 30 august – 29 octombrie 2021, Școala Gimnazială „Traian” a derulat cu succes proiectul educațional “Școala noastră în ECOOLori”, realizat în parteneriat cu Asociația Tineretului Maghiar de pe valea Târnavei Mici și cu finanțare din partea Consiliului Local Târnăveni respectiv Primăria Municipiului Târnăveni.

În cadrul proiectului au fost întreprinse următoarele activități principale:

– dotarea școlii cu 22 buc. de pubele, de 120 l, respectiv 60 buc. de coșuri de gunoi cu capac, de 35 l, pentru colectarea selectivă a deșeurilor, respectând semnificația culorilor în conformitate cu procedura de colectare selectivă,

– organizarea mai multor activități de educație ecologică în rândul elevilor, sub coordonarea cadrelor didactice voluntare,

– amplasarea, în curtea școlii, a mai multor bannere, cu rol de estetizare, respectiv de transmitere a unor  mesaje de educație ecologică,

– amplasarea, în incinta școlii, a unui număr de 20 de umbrele colorate, care să atragă atenția asupra colectării selective pe bază de culori,

– instruirea elevilor, a cadrelor didactice şi a celorlalţi angajaţi privind colectarea selectivă a deşeurilor.

Prin activitățile derulate în cadrul acestui proiect am urmărit conştientizarea comunității școlare, de la Școala Gimnazială Traian Târnăveni cu privire la importanța protejării mediului înconjurător, dezvoltarea unei atitudini responsabile față de colectarea selectivă a deșeurilor, în rândul cadrelor didactice, elevilor și părinților acestora, atât în cadrul școlii, dar și acasă, promovarea și implementarea unui sistem de colectare selectivă a deşeurilor şi managementul acestora, transformarea școlii într-o instituție de învățământ plină de culoare, mai curată, o școală COOL în percepția elevilor.

Imagini puteți vedea pe următorul link

 

                                  

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.