PrezentareA

ASOCIATIA GIMNAZIUL TRAIAN TARNAVENI

Asociatia Gimnaziul Traian s-a constituit in anul 2006, tot atunci primind si personalitate juridica. Este o organizatie a persoanelor care au in intretinere elevi ce invata la Scoala Gimnaziala „TRAIAN” din Tarnaveni si isi propune sprijinirea invatamantului din aceasta scoala. Asociatia doreste sa contribuie prin intermediul mijloacelor si activitatilor ei specifice la o cat mai eficienta inplementare a strategiilor de dezvoltare a activitatilor cu caracter socio-cultural, sportiv, turistic si umanitar. in prezent asociatia are peste 50 de membri. Activitatea noastra se bazeaza pe sprijinirea activitatilor culturale, sportive si extracurriculare, pe sprijinirea organizarii concursurilor si olimpiadelor scolare, sustinerea copiilor cu rezultate bune, premierea si sustinerea financiara a elevilor merituosi, precum si a celor care sunt defavorizati social, sprijinirea proiectelor de modernizare a spatiilor care deservesc invatamantul, stimularea disciplinei in scoala prin premierea claselor disciplinate, realizarea de concursuri intre clase, sprijinirea achizitionarii de bunuri necesare bunei desfasurari a activitatii scolii, intocmirea de proiecte pentru accesarea unor fonduri judetene, nationale, europene pentru diverse activitati, atragerea prin relatii proprii, cunostinte, de diferite fonduri, donatii, sponsorizari etc..

In anul 2008, Scoala Gimnaziala „TRAIAN” a implinit 120 de ani de existenta. Am marcat acest moment unic in viata scolii prin diverse manifestari reunite sub genericul „Gimnaziul Traian in sarbatoare”, deoarece am considerat ca este foarte important sa ne facem cunoscuti, atat in orasul nostru, cat si dincolo de limitele lui.
Scopul proiectului a fost promovarea imaginii Scolii Gimnaziale „TRAIAN”, avand in vedere varsta acestei institutii si popularizarea rezultatelor obtinute de-a lungul timpului.

Proiectul nostru i-a vizat in primul rand pe elevii si dascalii actuali ai acestei scoli, pe parintii si reprezentantii comunitatii, dar si pe elevii si cadrele didactice care altadata paseau zilnic peste pragul scolii.